Problémy začínajícího otaka – 2.díl

Tento článek navazuje na předchozí, jak nečekaně.

První a čtvrtý bod nebudu rozebírat, protože to by bylo na dlouhé povídání a spíš je to vhodné pro dlouhé noci na conech než pro neseriózní komediání seriál. Proto se koukneme na druhý a třetí bod. Aby to bylo přehledné, tak vytvořím jakýsi seznam odkazů a k těm dodatky. Něco podobného jako v nultém díle seznam skupin otaků.

Než začnu:
Je potřeba hromada programů od operačního systému až po internetové komunikační programy. To tady ale nebudu dopodrobna rozebírat. Spíš jen dám pár tipů.

  • Koukněte se na velké weby s programy typu www.stahuj.centrum.cz, www.sosej.cz či www.slunecnice.cz. Je zde opravdu veliký výběr. Doporučuju sehnat si zde hlavně firewall a program pro komunikaci s ICQ protokolem.
  • Prohlížeč jedině firefox z www.firefox.cz. A teď se strhne hádka, že to tak není. Jelikož všechny weby jsem testoval pouze na firefoxu, tak u jiných prohlížečů nezaručuju kompatibilitu. Proto zmíněný firefox.
  • A teď nejvíce diskutovaný problém. V čem to přehraju. Pomocí codec packů neboli balíčků codeků (zkratka CP). Jde o jakýsi soubor souborů (to je ale blbá definice) díky kterému to slavné video přehrajete. Doporučuju K-Lite Mega Codec Pack, který toho umí opravdu hodně a obsahuje slavný a mezi otaku kultovní mPlayer. Ale stane se, že něco nezvládne, proto bych do zálohy doporučil mít i VLC media player. Pozor má odličné základní ovládání než jednoduchší mPlayer. Pokud se vám ani jedna možnost nelíbí a teď mi to chcete vyčíst, tak pozdě. Pěkně jsem se i na vás připravil. Dám vám parádní odkaz na stránky, na kterých jsem taky začínal a to jsou hezky zpracované Free-Codecs.com. Je tam toho hodně (kodeky, video i audio přehrávače a mnoho dalších potřebných nástrojů) a vůbec se nebojte, že jsou anglicky. Pokud nebude potřebovat info, tak v podstatě anglicky ani umět nemusíte.
  • A teď něco, na co neustále zapomínám, na mangu, protože jsme spíš okrajový fanda mangy. Doporučuju další kultovní program IrfanView v češtině a s jednoduchým ovládáním.

České stránky:
Manga.cz
Domácí stránky Manga klubu (Česko-slovenský klub přátel mangy a anime). Dobrá stránka, kde začít. Jsou zde články o Japonsku, recenze anime, překlady, seznam akcí a diskuse (po registraci do ní můžete přispívat nebo posílat zprávy mezi ostatními registrovanými). Další velmi zajímavou sekcí je galerie, kde najdete fanart (obrázky fanoušků anime a mangy, kteří jsou samnotnými autory). Úplným začátečníkům doporučuju pročíst si sekci časté otázky.

Mangacesky.wz.cz
Jak už název napovídá, zde bude manga a v češtině. V čítarně je logický filtr, podle kterého si můžete vybírat. Pokud chcete začít s četbou mangy tak jedině tady. Pro úplné začátečníky zde máme sekci, která se jmenuje slovník. Zde najdete vysvětlení různých pojmů, které je dobré znát pro četbu mangy.


Další české stránky:
reAn1MaTed
Internetový magazín, kde nejdete recenze na anime, které jsou psané velmi specifickým způsobem.



Databáze:
Anidb.net
Anglická stránka s ohromným množstvím anime. Po registraci se vám otevřou další možnosti. Anidb nabízí obrovské množství funkcí. Můžete vyhledávat anime podle kategorií, podívat se na hodnocení ostatních  nebo si přečíst recenze. Dále lze vyhledávat informace ke skupinám a tvůrcům anime.Zajímavou funkcí je váš seznam anime, kde si můžete nastavit váš wishlist (to co byste chtěli). Stránky se neustále vylepšují a přidávají se další a další zajímavé funkce. Tyto stránky upravují uživatelé, ale pouze pod svolením administrátorů.
U každého anime u anidb je odkaz na další databáze.

Anime News Network
Anglická databáze s anime a mangou. Jsou zde obrovské množství informací a novinek, které se týkají anime a mangy. U anime nejdete hlavně seznam lidí, kteří se na tvorbě anime podíleli (režisér, animátor, zpěvák OP,…)

AnimeNfo.Com
Další databáze v angličtině plná fandovských recenzí o anime a manze. V této databázi se dozvíte informace o postavách. Další zajímavostí je rádio.


Leave a Reply