Kategorie, žánry a prvky anime 1.díl (Úvod, Pro koho anime je)

Úvod
Tento díl je propojen s podobně pojmenovaným článkem. Článek vypadá podobně jako slovník (termín a vysvětlení k termínu).
Vycházím z řazení podle AniDB, i když někdy s řazením nesouhlasím. Dále musíte mít na paměti, že jsem viděl pouze něco málo přes 300 anime. Proto jsme některé žánry neviděl nebo jsem od nich viděl málo. A jak už je zvykem, objeví se zde i kategorie, které nebyly nikdy oficiálně uznány. A ještě jedna věc, pokud narazíte na termín, kterému nerozumíte, tak si počkejte na další díly. Určitě se v nějakém objeví.


Anime není animák

Než začnete tak je dobré vědět, že anime neznamená jakýkoliv animovaný seriál. Anime znamená animované dílo, nejčastěji japonské, které je animováno stylem manga (Žádné mango. To je ovoce. Nejezte ho moc, jinak budete mít střevní potíže.). Také se šíří názor, že animované P je Hentai. Hentai je pouze žánr anime. Nic víc nic míň.




Pro koho anime je

Někdy nejdete jako žánr i to, pro koho je anime určeno. A teď vzhůru na žánrů fůru.


Kodomo (Dítě)

Jak nečekané i pro děti je anime. Velmi často se jedná o předělávky klasických pohádek. Každý určitě zná o vlkovi a kůzlátku. Pojďme se na to podívat z trochu jiného pohledu a máme tady Arashi no Yoru ni (Stormy Night / Jedné bouřlivé noci). Příběh o blízkém vztahu vlka a kozla, kteří se potkali během jedné bouřlivé noci. Prostě klasická pohádka v netradičním podání. Déle se jedná o nekonečné série. To znamená že to má 200 a více dílů. Normální dítě za tu dobu dospěje, ale tvůrce to evidentně nezajímá.
Mina (Všichni)
V našich končinách bychom to spíše řekli, že se jedná o rodinné filmy. Zaujme to děti, ale i mládežníci a dospělí si tam najdou to svoje. Opět zde najdeme předělávky klasických pohádek, knih či příběhů. Příkladem nám bude Arete Hime (Princezna Arete). Klasická pohádka o princezně zavřené ve věži. V tomto anime se na to podíváme z pohledu právě oné princezny, kterou už sedět celé dny ve věži nebaví a ani jí to moc psychicky neprospívá. Kdo by taky po několikaletém nedobrovolném žaláři byl normální, že? Příkladem, kdy je použit poměrně klasický příběh je třeba Brave story (Příběh odvahy). Zde máme klučinu, který se vydá do magického světa, aby si mohl vyplnit své přání. Dalo by se to přirovnat ke Kubovi, který se hrozně bál a po návratu z něho byl už odvážnější kluk. Věřte, ale že tak jednoduché to nebude.
Shounen (Kluk)
Zde je opět výběr velmi pestrý. Najdete zde bojová anime, kolem nichž existují skalní příznivci (Naruto, Bleach, Hunter x Hunter) o nichž ví snad každý. Ale stejně zde najdeme i komedie, třeba GTO (Great Teacher Onizuka). Příběh nezapomenutelného učitele s nezapomenutelným přístupem k učení a studentům, na kterého taky nezapomenete. Komedie u které budete plakat (a ne jen smíchy). Samozřejmě zde máme i romantiku, třeba Love Hinu. Příběh kluka, který od babičky dostane na starost vést hostinec. Samozřejmě plný holek s kterými to chlapec vůbec nemá lehké.
Seinen (Muž)
Tyto anime jsou vhodné pro muže (bere v potaz, že muž je jedinec mužského pohlaví s věkem 18 let a více). Pokud narazíte na slavné anime, které zna hodně lidí, tak s velkou pravděpodobností bude patřit právě sem. Zde máme velmi pestrou nabídku. Najdeme zde dojemné anime Byousoku 5 Centimeter (Pět centimetrů za vteřinu). Jedná se o tři příběhy tří dvojic. Hlavním námětem je ukázka, jak si mohou být blízcí lidé vzdáleni. Ale najdeme zde i potrhlou komedii Suzumiya Haruhi no Yuuutsu (Melancholie Suzumiye Haruhi). Zde máme příběh kluka, který potká jednu opravdu šílenou dívenku a je přinucen být členem jejího „seriózního“ klubu. Pořádná dávka cynického humoru vás nemine a určitě vás zvedne ze židle. Ale najdeme zde i vážné anime Hellsing. Příběh organizace, která má mezi sebou upíry a bojuje proti upírům. Anime, po jehož shlédnutí nezapomenete věty „Půjdeš se mnou?“ či „Yes, my master.“

Shoujo (Dívka)
Většinou zde najdete romantické anime. Téměř vždy tam něco z té romantiky bude. Buď více nebo méně. Příkladem anime, kde je té romantiky opravdu hodně je Lovely Complex. Příběh malého kluka a vysoké holky, kteří si tak dobře rozumí až se nenávidí. A samozřejmě nesmím zapomenou na přeslavné Sailor Moon. Příběh dívek, které zachraňují svět. Každý díl má stejnou kostru. Nějaký zloun přijde na to, jak vysát z lidí životní sílu, ale holky mu to zatrhnou. Většina si řekne, že to je teda pěkně bídný anime, ale to je tím, že to nepochopili. Ty souboje ve skutečnosti nikoho nezajímají. Tady jde o nezapomenutelné hlášky a o to, co zas Usagi provede.
Josei (Žena)
Většinou se jedná o anime, které tvoří ženy pro ženy (opět počítáme s tím, že … 18 let a výš). Hlavní téma je život ženy či vztah mezi dvěma muži. Dalo by se říct, že shoujo nám dospělo a vzniklo nám Josei. Protikladem Josei je seinen. Tento žánr je velmi malý. Moc anime zde nenajdete. Ale dost řečí. Dám příklad jednoho poetického filmu a tím je Omoide Poro-poro (Only Yesterday). Jedná se o příběh jedné ženy, která přijede pracovat na farmu a při tom vzpomíná na své dětské já. Krásný klidný příběh bez akčních dějových zvratů. Citlivé dušičky poskočí.
Od 18
Tak sem určitě hodíme H (běžně používaná zkratka pro Hentai. Pokud narazíte na zkratku o jednom až dvou písmenech, tak většinou souvisí s tímto žánrem.). Tím to většino končí, ne? Ale věřte, že existují anime, které by si tuto značku potřebovali dát na čelo.
Většinou jde o anime s ecchi (to ale neznamená, že sem patří každé ecchi). Dobrým příkladem je Eiken. V tomto dvoudílném OVA najdete nejen velkou dávku oplzlého humoru, hodně pantsu a hodně scén, které hraničí s H. Ono už jen to, že se celé anime točí kolem klubu „velkohrudníkářek“ nesvědčí o tom, že vás čeká vážné anime s filozofickými moudry.
Příklady se ale nejdou i v dalších žánrech. Příkladem by mohli být anime, kde se postavy ohánějí různými zbraněmi (magické hůlky, pudříky, rtěnky a jiná kosmetika nepovažuju za zbraně). Třeba v anime Berserk. Krve tam máme litry a džentlmenské chování nikde. Válka koneckonců není o tom, kdo udělá více vtipů.


Mixujeme
Že lze narazit na anime, které obsahuje žánry Mina a Kodomo je celkem pochopitelné. Ale existuje anime, které je Shoujo a zároveň Shoujo. A tímto atypem je Escaflowne, který nejdete v seriálové i filmové verzi. V TV sérii jedna naprosto obyčejná dívka, která umí předpovídat budoucnost se jednoho dne setká s princem bez bílého koně, s kterým se nedopatřením dostane na jinou planetu. Na této planetě nastává krize a až později si všichni uvědomí, jak je pro ně tato ,původně bezvýznamná, dívka důležitá. Těšte se na romantiku, souboje, mechy a vše co k tomu patří.
Otaku (Otaku, konec konců jak jinak to chcete přeložit)
Jedná se o komedie, které většinou lidská bytost nedokáže kompletně pochopit. Většinou jsou zde postavy řekněme speciální. Příkladem je třeba Genshiken. Příběh jednoho klubu a co se v něm stalo během členství jednoho kluka. Tento klub se zajímá o anime a co s tím souvisí a proto jsou členi hlavně otaci. Proto je zde pořádná dávka narážek a vtipů týkajících se anime (a to zejména Gundamu) či otaků samotných. Ale abychom se netočili jen kolem otaků. I jiní lidé mohou být speciální. Sayonara Zetsubou Sensei (Sbohem ubohý učiteli) začíná pokusem o sebevraždu učitele, který nesnáší všechno, protože všechno je ubohé. Průměrně každých deset vteřin na vás vybafne vtip jakékoliv kategorie, který většinou uráží všechny a všechno. A pokud umíte japonsky, tak každých pět.


Leave a Reply