Baseballové anime (kouzlo jménem Adachi Mitsuru)
Je hodně důležitých jmen v anime, které se stávají synonymem žánru. Jedním z nich je právě Adachi Mitsuru. A teď jsem trochu zamystifikoval, protože se jedná o mangaku (tvůrce mangy). Nicméně skalní fanoušci anime to jaksi tak moc neberou. Ale zpět k Adachimu. Všechny anime, které byly vytvořeno podle jeho celosvětově slavných mang, se točí kolem baseballu. Takže je dobré přidat jednu informaci, než budete pokračovat v louskání těchto podivně složených vět. Když jsem se začal o zajímat o anime podle Adachiho, tak mě vůbec nezajímalo sportovní anime, natož sport, a má znalost baseballu se omezovala na: „Hrajou to dva týmy a je tam míček a pálka“. Takže další slova nebudou patřit ani fanouškovi tohoto sportu ani Adachiho.
Jak jsem se vůbec k anime, které obsahuje sport, který mě nechává chladným a je mimo mou znalost? Odpověď jde shrnout do 4 výstižných vět. Četl jsem mangu. Byla dobrá. Ono je i anime? To je výzva. A tak jsem se dostal k Hiatari Ryoukou!. Tímto anime jsem začal a poměrně nedávno jsem ho i dokoukal, protože skoro vůbec nejde sehnat a proto sláva streamu a titulkům jazyka, k jehož existenci se hrdě hlásí tolik lidí, že ho nebudu nikdy používat. Takže jisté nepochopení toho díla je na talíři prvního chodu exotické kuchyně.
Tak mám odbytý úvod a hurá na obecnosti, abychom pak mohli na pouť jednotlivými anime. Nebojte se, zas tak moc textu to nebude. Bude ale výživný na možné spoilery, kterým se budu snažit vyhnout nebo je jen naznačit.
Anime ala Adachi Mitsuru
Tyto anime mají dvě roviny děje. Sportovní a vztahovou. Sportovní se většinou zaměřuje na snahu dostat se na Koushien. To je prestižní středoškolské klání v baseballu, které se koná na stejnojmenném stadionu každým rokem. Takže moc šancí studenti jedné školy nemají (maximálně 3). Proto sportovní část je „akčnější“ (uvozovky vysvětlím v anime Touch). A nyní k druhé vztahové části. Jedná se o jakýsi čtverec (nebo jiný mnohoúhelník) hlavních postav. Ano, máme zde více jak jednu hlavní postavu, což je jedno z kouzel těchto anime. Většinou se zde řeší rozuzlení těchto vztahů a následků při tomto zákroku. Dost bylo pseudo teorie, jde se na anime.
Aby to nebylo až tak dokonalé, tak vynechám zmínku o filmech Nine a sérii Miyuki, což jsou nejstarší anime podle Adachiho mang.
Hiatari Ryoukou! (Zářivý Ryoukou)
48 dílů + film
Jak jsem již psal, na toto anime jsem koukal neuvěřitelně dlouho a je to jediné anime od Adachiho, u kterého jsem četl i původní mangu. Anime obsahuje mnohem delší období než, které popisuje manga a je zde i film navíc. O co v tomto anime jde? Nejprve si ukážeme děj a jeho hlavní postavy (pro přehlednost uvedu buď křestní jméno nebo příjmení). Kasumi se přistěhuje k tetě, kvůli škole, kde zjistí, že s tetou jsou v baráku další 4 kluci *shoku*. Co by to ale naši jemně drsnou Kasumi trápilo, vždyť má svého boyfrenda Katsuhika, na kterého čeká a čeká a čeká a nějak jí to čekání nevadí, takže mu píše dopisy do zahraničí, kde Katsuhiko pracuje. To by bylo moc jednoduché ne? Pojďme tam přidat jednoho podnájemníka, Yusaka. Toho Katsumi potká v koupelně (oba nazí), čímž její trable s tímto sférázem teprve začínají. A teď ke sportu, který je spojujícím prvkem. Yusaku se stane součástí oendanu, což jsou ti kluci, co fandí a řvou na stadionu se stylovými oblečky a hudebními nástroji. A později se dostane k baseballu, kde se do Yusaka zamiluje manažerka baseballového klubu Keiko. Tím se náš čtverec vzájemného nepochopení hlavních postav uzavírá. Proč nepochopení? Dřív to pochopí nezávislý pozorovatel, než sama postava. Kasumi totiž tak nadává na Yusaka a tráví s ním tolik času, až si uvědomí, že ho vlastně má víc než ráda. A teď jak z toho ven? Koho si má Kasumi vybrat, když k ní i Yusaku začne mít city? Korunu dilemat nasadí její Katsuhiko (ten se zjeví mnohem později), který se domluví s Yusakem na otevřené neagresivní rivalitě. Pokud toužíte po neřešitelném čtverci, tak Hiatari Ryoukou se vám bude líbit. Přidají se i další postavy, ale to by pak spíš vystihl velký obrázek, Taky nesmíme zapomenout na Yusakovo koťátko, které se taky u Adachiho velmi často vyskytuje. Film se odehrává dva roky po série a drží si stejnou nepopsatelnou atmosféru, avšak Yusaku je fotograf a Katsuhiko je závodní jezdec v Americe.
Touch (Dotek)
101 dílů + 3 filmy, které shrnují děj 101 dílů + 2 filmy
Tato sakra dlouhá a opěvovaná série se točí kolem hodně zvláštního trojúhelníku tří přátel z dětství. Kazuya a Tatsuya jsou dvojčata a Minami je sousedka a už odmala si spolu hrají. Postupem času si ale začnou uvědomovat, že přátelé nebudou navždy a nastane zvrat do neřešitelného trojúhelníku. Takže od dětství do lavic. Kazuya je baseballový hráč, je zodpovědný a chodí s Minami. Zatímco Tatsuya je flákač nejsféraznějšího kalibru. Postupně si ale uvědomí, že zas tak růžově to nikdy vypadat nebude. Vyrovnaný Kazuya se začne bát o ztrátu Minami a má proč. Minami totiž nemá až tak přátelský vztah s Tatsuyou. Ve 28. díle nastane ale těžký zvrat, o kterém nebudu říkat, protože přijdete o kouzlo první části série. Pak nastává druhá část, kde se primárně trénuje baseball, takže mě to až tak moc nebavilo. Upřímně byla to nuda k zbláznění až jsem si říkal, že už nikdy nechci vidět baseball. Mnohem zajímavější je pak poslední část série (části jsou zhruba podle openingu). Tři filmy shrnují děj série, kde jsou i trochu jiné scény, ale osobně doporučuju sérii a pak si někdy z melancholie dát tyto tři filmy. I když série u mě hodně ztratila díky dílům, kde se jen trénovalo a zápasy byly nechutně natahované. Mnohem lepší náladu mi ale přidaly následující filmy, které se odehrávání po dokončení střední školy. Jsou novější a proto s velmi pěknou animací a děj říkat nebudu, kvůli zmíněnému dílu ze série, díky němuž dostane Touch naprosto jiný nádech. Touch má na rozdíl od Hiatari mnohem přijatelnější konec a i když je potřeba překousat díly o nezábavném tréninku. Touch se považuje za nejlepší anime podle Adachiho mangy, prozatím. 🙂
Slow Step (Pomalý krok)
5 dílné ova
Toto anime jsem viděl z čisté zvědavosti (ještě mě v té době nepopadla mánie, že chci vážně všechno od Adachiho shlédnout). A vyplatilo se, konec mě naprosto dostal (a mám se co držet, abych ho nevyspoiloval). Děj se točí kolem Minatsu, hráčce ženského baseballu, která ve všem spatřuje otravu a díky její sféráznosti se o ni začnou prát dva kluci. Toto anime doporučuji díky svižnému krátkému ději.
Idol Ace (Idol esem)
Jedná se o krátké video k uvedení mangy s hezkým jedním vtipem v reklamním stylu.
H2
41 dílů
Podle mě nejhezčí anime podle Adachiho, škoda, že to má pouze 41 dílů. Tato série mě upoutala jak dějem, postavami tak atmosférou. I u baseballu jsem si napětím kousal nehty. Anime začíná dosti nebaseballově. Kunimi nemůžu hrát baseball, i když ho k smrti miluje a je hráč, který se rodí jednou za 10 let. Doktor mu to totiž zakázal. Jistými okolnostmi se seznámí s Haruko, která vede klub fanoušků baseballu a rozhodne se jí pomoct se založením právoplatného středoškolského týmu. Konec konců je to baseballový blázen. Tím, až na fotbalovou část, kterou vynechám, je popsaná sportovní část. A hurá na vztahovou část. Ach, jak tu mám rád 🙂 Uděláme si pěkný čtvereček. Bod H a K máme. Kde je bod I a J? Ten nám už dávno přinesl Kunimi, ale za krutou daň. Hikari je Kunimiho kamarádka z dětství, ke které chová city. Co mu řekne, to je bez remcání ochotný udělat. A že remcá skoro furt. A Hikari se začne zajímat o Hidea, což je velký kamarád Kunimiho. Co by neudělal Kumini pro Hikari. Takže je spolu seznámí. A bum Hikari je pasovaná přítelkyně Hidea. Kunimi nemá naprosto nic. Nemůže hrát baseball, jeho Hikari už není jeho. A aby to nestačilo, Hikari si začne uvědomovat, že taky něco cítí k tomu maličkému kamarádovi z dětství. Anime pokrývá přibližně rok na střední škole. Což je velká škoda, rád bych si s chutí přidal dalších 82 dílů. A klidně v jednom kuse.
Cross game (Zkřížená hra)
víc než 34 dílů
Toto nové anime ještě neskončilo a už je rádo srovnáváno se slavným Touchem. I když s Touchem nemá až tak moc společného. Pokud zatajíme silnou charakterově vzhledovou podobnost postav všech Adachiho anime. Ze začátku mě toto anime chytlo, ale pak se zas zjevily pro mě nezajímavé tréninky. Přesto se stále na toto anime koukám. Toto anime se mi zdá originální (ano, vždycky se najde něco podobného, ale nebuďme detailisti). Opět popíšu jen první část, protože ve 29. díle nastane zlom anime (Aha, už vím proč to trochu připomíná Touch). Zpět k ději první části (první a druhý ending, druhá část má třetí ending). Toto anime je svým způsobem zoufale smutné. Hlavními postavami jsou čtyři sestry (proto to anime má neustále ve znaku čtyřlístek) a sousedovic klukovi. Jmenovitě Ichiyo (nejstarší), Wakaba, Aoba (o rok mladší než Wakaba), a Momiji (nejmladší) a kluk Kou. V čem je toto anime zoufale smutné. V prvním díle – dvojslovný spoil bez kterého to nejde – umře Wakaba. Ano jedna z hlavních postav. Celá první část se proto nese v duchu vzpomínek na Wakabu, bez které Kou nedal ránu. Narodil se ve stejný den a od té doby byli neustále spolu. První část se proto nese v duchu zvláštního vztahu Wakaby, Koa a Aoby. Kteří se s jejím odchodem nedokáží vyrovnat, i když se to stalo už před několika lety. Osobně jsem hodně zvědavý na pokračování druhé části, která opět zavedla děj trochu jiným směrem. Myslím, že na poražení korunovaného Touche má. Pokud k tomu udělají i filmy.
Adachiho anime sice nepatří do mé nejvyšší síně slávy, ale mají své kouzlo i po tolika letech a to už stojí za to je alespoň znát.
Co dodat závěrem? Nikdy bych nevěřil, že mi bude baseball připadat napínavý. Nikdy bych nevěřil, že mě budou bavit čtverce.
Strike! Batter outo!